EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Dershaneler Kapanmayacak

Dershaneler Kapanmayacak

Dershanelerin kapatılması konusu ile ilgili olarak bugüne dek çok şey yazılıp söylendi. Ben bu süreçte sessiz kalmayı ve olup biteni analiz etmeyi tercih ettim. Zira dershaneleri bir ihtiyaç olarak görmekle birlikte, öğrencilerin ve eğitimcilerin yararına gerçekleştirilen eğitim sistemindeki her türlü yapılanmaya sıcak baktığım gibi bu girişimin sonuçlarını da iyi niyetle ve sabırla bekledim.

Hükümetle Gülen Cemaati arasındaki gerilim nedeniyle dershanelerin kapanmasının gündeme getirildiği iddiası herkesin malumudur. İddialara göre Cemaatin siyasi olarak AKP’ye alternatif olması, başbakanın MİT’e hazırlattığı raporda da Cemaatin gücünün dershanelerden kaynaklanıyor olması böyle bir durumu ortaya çıkardı.

6676Öte yandan Fethullah Gülen Cemaatinin Eğitim Bir Sen’e rakip olarak Aktif Eğitimciler Sendikasını kurması ve kısa bir sürede binlerce üyeye ulaşması bardağı taşıran son damla oldu. Çünkü sendikanın bir sonraki adımı siyasi parti kurma idi.

Ancak dershanelerin kapatılması da kolay bir iş değildi. Gerek hukuki gerekse sosyolojik durum dershanelerin kapatılmasının çok da kolay olmadığını göstermekle birlikte başbakanımız bu konudaki ısrarını sürdürdü.

İşte tam bu aşamada Cemaatin kurduğu iddia edilen Aktif Eğitimciler Sendikası fesih kararını açıkladı. Bu kararı çok iyi değerlendirmek lazım.  Dokuz ay önce tam da dershaneler kapatılacak söylemlerinin sonrasında kurulan ve Eğitim Bir Sen üyelerini bölen Aktif Eğitimciler Sendikası şimdi kendini fesh ediyor. Söylentiler hükümetle Cemaatin pazarlık yaptığı ve Aktif-Sen’in feshine karşılık dershanelerin kapatılmayacağı yönünde…

Öte yandan Başbakanımızın talimatıyla AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında oluşturulan 7 kişilik komisyon dershanelerle ilgili raporu tamamladı. Aldığımız duyumlar, raporun dershanelerin kapatılmasının mevcut konjonktürde sıkıntılar oluşturacağını içeren ifadelerin olduğu belirtiliyor. Şimdi söz Sayın Başbakanımızda…

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

5 Yorum yapılmış...

 • 13 Şubat 2013 | Cevapla

  Ağzınıza sağlık

 • 13 Şubat 2013 | Cevapla

  hocam ben sizden farklı olarak şöyle bir yorum getirmek istiyorum. Cemaatin dersaneleri çoğunlukta bu doğru ve bu dersaneler milli eğitimin özel okul olma şartlarını yerine getirme olasığı en yüksek okullar o yüzden bu durum cemaate daha iyi imkanlar sağlamış olacak. Kaldı ki AKP iktidara geldikten sonra yurdumuzun her yerinde ruhsat verilmeyen cemaat okulları açıldı ve ruhsatları verildi. Bu ruhsatları iptal etseler zaten cemaatin beli kırılır. Yani diyeceğim zaten AKP cemaati büyüttü ve ipler yine AKP nin elinde benim düşüncem bu yönde. Alan sınavı için de getirilemez denildi ama sonuçta geldi, ne kadar faydalı ve nitelikli tartışılır ama aynı şekilde dersaneler de kapanacak ne kadar iyi olur orası da ayrı tartışma konusu

 • 18 Şubat 2013 | Cevapla

  Kapanmaması gayet doğal o kadar kolay bir durum değil bu

 • 04 Temmuz 2013 | Cevapla

  Ben çocuklarımı 1 veya 2 yıl dershanelere gönderdim.Ortalama yıllık 1500 tl. özel okullara göndertsem 12 yıl göndermem gerekli.Hesabını siz yapın. İyiki dershaneler var.Tüm E
  emeği geçen dershane öğretmenlerine TŞK:ediyorum

 • 27 Ocak 2015 | Cevapla

  bende dersaneye gitmiştim. meslek lisesi çıkışlıyım. bayağı zorlanmıştım. dersanelerin varlığı sorgulamadan önce mevcut eğitim sistemi üzereine düşünmek gerek. ezberci sistemden , pratiğe yönelik etkin bir sistem uygulanmalı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...