EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

2011 KPSS Türkiye 12.sinden KPSS Tüyoları…

2011 KPSS Türkiye 12.sinden KPSS Tüyoları…

2011 KPSS’de 800 bini aşkın aday arasında 98.307 puanla Türkiye 12.si olan öğrencim Sercan Köyönü’nün yazısı… Sercan Hocamızı bir kez daha tebrik ediyor ve KPSS ile ilgili yazısını sizinle paylaşıyoruz.

Hayat… Dünya’daki her insanın hayali iyi bir hayat yaşamaktır herhalde. Ama o iyi hayat kişiden kişiye farklılık gösterir, dolayısıyla milyarlarca iyi hayat vardır bu dünyada… Peki KPSS öğrencisinin hayatı nedir? Gireceği sınav mı? Asla… Eğer gireceğiniz sınavı hayatınız yapmışsanız sade bir hayat yaşıyorsunuz ya da hayatı yaşadığınızı sanıyorsunuz…

Şimdi size bu sınava hazırlanırken şunu yapın bunu edin diye ukalalık yapmayacağım. Sadece şunu rica ediyorum. KPSS ’nin hayatınız olmadığını olsa iyi olur ama olmasa da dünyanın sonu değil cinsinden bir olay olduğunu fark edin. Çünkü bu şekilde başarılı oldum bu sınavda…

Sadece hocalarımı iyi ve dikkatli takip ettim. Sistemli çalıştım. Her gün sabit 200 soru çözdüm. Ne deli gibi ders çalıştım ne de o kırtasiye senin bu fotokopici benim gezdim. Hafta sonları devamlı farklı yerlerdeydim. Şimdi size bu söylediklerim ütopik gelebilir ama gerçek olan bu. Benim bunları yaparak başarılı olmamı sağlayan da üstün zekalı olmam da falan değil.Sahip olduğum öz güvenim ve sınavı yeterince ciddiye almam… Herkesin yarıştan koptuğu son bir ayda sıcağa rağmen bu sistemimi ve motivasyonumu bozmamam.  Bir de sınavda son derece dikkatli olmam. Hepsi bu…

Evet, günümüz şartlarında KPSS ’nin önemi arttı ama biz ortaokulda SBS lisede ÖSS diye felaketler atlattık bu sınav nedir ki…

Ne bir sınav nede başka bir durum insanın hayatını tek başına şekillendiremez, şekillendirmemeli. Yaşadığınız hayatı düşünün ve şimdiye sahip olduklarınızı gözünüzün önüne getirin Bunların hepsi de KPSS ’de başarılı olmadan sahip olduğunuz şeyler. Ve bundan sonra da KPSS iyi geçsin ya da geçmesin siz bir şeyler başarmaya devam edeceksiniz. Başarısız olduğunuz takdirde hayatınızı kötüye çevirebilecek şeyleri hayatım diye adlandırmayın. Son olarak… Ben bir matematikçiyim bu yüzden size diyorum ki hayattaki her şey yeterince basit, yeterince somut ve eğlencelidir. Sınava hazırlığın bile keyfini çıkarın.

Sercan KÖYÖNÜ – 2011 KPSS Türkiye 12.si

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

6 Yorum yapılmış...

 • 18 Haziran 2012 | Cevapla

  :) Mtematıkcı olup sözeli ögremek kolayda, sözelcı olup sıfırdam matematıgı öğrenip sizin gibi pembe düşler mor gülüşleri buraya yazmak zor hocam:) biz matematikte ilkokul ortaokulda elma armut sayardık. Şimdi butun sayılar x olmus:))) sankı sonsuzluk bır x de toparlanı vermıste biz o x i arıyoruz saygılar:)))

  • 17 Temmuz 2012 | Cevapla

   Tamamen katılıyorum benim gibi matemetik özürlüler (inanın çalıştım ama yinede yapamıyorum) için bu kadar kolay değil…Ama Allah bir yanımızdan alırsa diğer yanımıza fazlasıyla verir..bende tarih coğrafyada sıkıntı yaşamadım hayatım boyunca çok şükür..matematikte olan eksiğimi o yönlerden kapatıyorum…İnşallah hepimiz için hayırlısı olur..

 • 13 Aralık 2012 | Cevapla

  Mestektaşımı yürekten kutluyorum.Oldukça doğal bir yazı.Her yönüyle görüşlerinize katılıyorum Sercan Bey.Meslek hayatınızda başarılar dilerim.

 • 23 Ocak 2013 | Cevapla

  ben de matematikçiyim ama calışmam yok çok korkuyorum aılem bana umut bagladı ve ben bu yuzden cok korkuyorummmmm

  lutfen bana yardımcı olun calısamıyorum

 • 02 Temmuz 2013 | Cevapla

  gerçekten de içten bi yazı öyle tabi dünyanın sonu değil çalıştık grip alnmzın akıyla cevaplayıp çkarız olursa da nasip olmazsa da nasip herşeyin başı moral içten güdü başka bşey değil haa ailenin evet busne kesin olur der gbi bakışları fazlasıyla ağır bi sorumluluk yüklese de inş onları yanıltmayız :) hepmz müjdeli haberler verrz inş :)

 • 16 Mart 2014 | Cevapla

  Bence kişinin kendisi üzerinde yağtığı baskıdan çok ailenin duruma olan tepkisi önemlidir diye düşünüyorum.Kişi bu yoğun tempoda bu düşünenecek psikolojiye sahip değildir.Aynı Elif hanımın dediği gibi bir durumda aile size bek bağlamış durumdaysa öğrencinin kendisini düşünme gibi bir durumu olmayacaktır.Evet kişi için sadece bir sınavdır olur yada olmaz ya aileniz….

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...