EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

26. Tercih Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

26. Tercih Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

 “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”  Şıkkını işaretlediyseniz 26 yı kabul etmiş olursunuz ve bu şık 25 tercihin hemen ardından olduğu için 26 diye adlandırılıyor, tabi 20 tercih yapıldığı zamanda 21 denirdi.
 Eğer sınırda olduğunuzu düşünüyorsanız bu şıkkı işaretlemeyi unutmayın çünkü o kadar okulu sizden daha fazla puan almış kişilerin seçmesi muhtemeldir 25 tercihinize de yerleşmeme ihtimaliniz var.
Öncelikle :26 işaretledim kesin atanırım diye kesin bir olgu yok, kesin kötü bir okula yada en ücra köşeye gideceğim diye bir kesinlik yok.Sistem ne kadar öğretmen alınacaksa o kadar öğretmen adayının sayısınca çalışır ve sayı tamamlanınca aşağı puanlının tercihlerine bile bakmaz ama bazen boş okullar kalabiliyor atama sonrası ,işte atandığında gitmeyen yada bırakıp gelen gibi nedenlerden ötürü;boş kalan okullara kasım ayında yeniden atama olur ama tekrar başvuru alınmaz sistem kaldığı yerden devam eder.
Sırayla açıklamaya çalışayım:
Diyelim ki 3000 kişi alınacak olsun
1.     Sistem en yüksek puanlıdan başlar ve tercihlerine bakıp en baştaki tercihten başlamak üzere atamaya başlar, sonraki daha yüksek puanlıya geçer ve onun da tercihlerinesırasıyla bakar ve bu durum her kişi için geçerli olur.
2.
Sistem 150. Kişi ye geldiğinde yine 1. Tercihine baktı daha üst puanlı yerleşmiş 2.Tercihine daha üst puanlı yerleşmiş …derken 25 tercihine de sistem hep daha yüksekpuanlıyla dolduğu için atama yapma bu sefer 26. Şıkka bakıyor eğer “Tercihlerimdışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” İşaretliyse Yine sistemin atayacağı bir havuza aktarıyor ve tüm 25 tercihine atanamayıp 26’yı işaretleyenler bu havuza aktarılıyor.
3.

Normal 25 tercih arasından birine yerleşenler ile 26 işaretleyip havuza aktarılanların sayısı toplam atanacak öğretmen sayısına ulaştığında o branşda,sistem durur ve bu sefer tercih edilmeyen okullara 26’yı işaretleyenleri bir bir yerleştirmeye başlar.

 Bu yüzden bazen düşük puanlı olup güzel diyebileceğiniz(benim için her okul aynı ama şartlara göre belirleyecek olursak ki zaten okullarda şartlara göre sıralanıyor) okul üst puanlılar tarafından seçilmediği için planlı ve stratejik bir tercihle atanılabiliyor.

26’dan batıdan bir okulda gelebilir, şöyle ki diyelim ki Muğla Milâs’tan derince ortaokulu kimse tarafından tercih edilmedi. Bu sefer 26 dan sistem tarafından öğretmen adayları yerleştirme yapılırken bu tercih edilmeyen okulda boş gözüktüğü için   sitem “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”  Şıkkına kalmış öğretmen adayını yerleştirir. Bu durumdan da anlaşıldığı gibi neresi geleceği belli olmaz önemli olan tercih edilmeyen boş kalan okulun nerde olduğudur.

  
Şimdilik aktaracağım bunlar.Bu konuyla ilgili yüzlerce mesaj aldım ve sistem hakkında bildiklerimi paylaşmak istedim umarım yardımcı olabilmişimdir. Allah herkese gönlüne göre versin ve haklarında hayırlı kılsın.
Kaynak: mebpersonel.com
AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...