EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Alan Sınavı İptal Oldu Mu?

Alan Sınavı İptal Oldu Mu?

Arkadaşlar her gün farklı bir kaynak ALAN SINAVI İPTAL edildi haberi ya da iddiasıyla karşımıza çıkıyor. O yüzden de en doğru açıklamayı yapmak bize farz oldu:

Maalesef bu haberlerin hepsi asılsız.

Alan sınavı ilk gündeme geldiği andan itibaren, alan sınavının öğretmen adaylara ekstra yük olmaktan öte gitmeyeceğini söyleyen biri olarak, alan sınavının olmaması/ iptal edilmesi en büyük arzum. Ne var ki ALAN SINAVI İPTAL edildi haberleri gerçek değil. Gerçek olması da mümkün değil.

Neden mi?

Birincisi: Alan sınavı daha yürürlüğe girmedi. Bakan kamuoyunun kafasındaki karışıklığı gidermek için sadece resmi bir açıklama yaptı. Yürürlüğe girmeyen bir uygulamanın durdurulması da mümkün değil. Kaldı ki yürürlüğe girse dahi iptali için dava açılması, davanın başlaması, kararın verilmesi vs. öyle 1-2 günde gerçekleşebilecek olaylar değil.

İkincisi: Mevzu bahis haberler ya 2007′de alan sınavını danıştayın iptali ile ilgili haberler ya da o haberi bugün yapıldı zannedip sunan haber siteleri ya da kanalları… (Hürriyetin sitesindeki sayaç hep bugünkü tarihi gösteriyor. Haberin tarihi de yer almayınca haber bugünün haberi zannedilebiliyor. Oysaki haber dikkatle okunduğunda 2007 yılı ve Ocak ayından bahsediyor.) Aynı şekilde Skytürk’ün haberi de bir yanlış anlamadan ibaret. Onlar da muhtemelen bu haberi güncel zannedip, haber atlamayalım diye haber yapmışlar. Sonradan geri çektiler.

Üçüncüsü: 2007′deki Danıştay iptalinden sonra bakanlık riske girmemek adına yönetmelik değişikliği ile değil kanun değişikliği ile bu sınavı yapmaya hazırlanıyor. Dolayısıyla olabilecek bir itiraz danıştaya değil, yasalar gereği Anayasa Mahkemesine yapılacaktır. Ancak şahsi fikrim böylesi bir itiraz yapılsa dahi maalesef Alan SINAVI’nın iptal olamayacağı yönünde.

Sürecin başından beri söylediğimiz gibi bunlara kafa yormak sizi meşgul edecek, yıpratacak ve çalışmalarınızdan alıkoyacaktır. Bu nedenle şimdi yapmanız gereken tek şey Eğitim Bilimleri ve G.Kültür – G.Yetenek’e yoğunlaşmak ve bizim yapacağımız duyuruları takip etmek olacaktır.

Saygılarımla….

Eğitimci – Yazar
Oğuzhan ÜNAL

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...