EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Daimicilik Üzerine

Daimicilik Üzerine

Daimicilik, akla önem veren, insanların gerçeklere akıllarını kullanarak ulaşabileceğini ve tüm doğruların akılda var olduğunu savunan eğitim felsefesidir.

Değişmeyen evrensel bir eğitim ilkesini savunur daimici anlayış… Bu görüş, geçmişten gelen kesin doğruları ve bilginin nesilden nesile aktarılmasını öngörür.

Bu anlayışa göre bireylere klasik eserler okutularak entelektüel eğitim verilmeli ve sadece seçkin bireyler yetiştirilmelidir. Peki kimdir bu seçkin bireyler ve neye göre seçkin olduklarına karar verilir? İşte daimicilikteki seçkin bireyler sorunsalı burada başlıyor…

Daimicilere göre tüm insanlar aynı topraktan doğdukları için kardeştirler, fakat bunları yaratan tanrı, hepsini bir tutmamış, her birinin mayasına üç ayrı cevherden birini katmıştır. Bu nedenden dolayı, doğalarındaki cevherin belirlediği işleri yapan, üç ayrı sınıf oluşmuştur.

1. Altın cevherliler:Toplum önderleri yöneticiler

2. Gümüş cevherliler: Yardımcılar , koruyucular

3. Demir ve tunç cevherliler: Çiftçiler, işçiler üreticiler

Aynı cevhere sahip insanlardan aynı cevhere sahip insanlar doğar. İnsanlar kardeş oldukları halde, eşit değildirler. Beden ve ruhtan oluşmaktadır. Beden ölümlü, ruh ise ölümsüzdür ve idealar alemine aittir. Ruh , üç parçadan oluşmaktadır.Akılsal parça, yürekli ya da canlı parça ve iştahsal parça. Her insanda bu üç parça vardır, fakat aynı oranda değildir. Altın cevherlilerde akılsal parça ,gümüş cevherlilerde yüreksel parça, demir ve tunç cevherlilerde ise iştahsal parça baskındır.

Eflatuna göre her insan değil ancak akılsal ve yüreksel parçası fazla olanlar eğitilmelidir. Bu sınıflara giren herkes, kadın-erkek eğitim sürecine alınmalıdır. Akılsal parçası fazla olanlar devleti yönetecek ,yüreksel parçası fazla olanlar ise onu koruyacaklardır. Eğitim bu iki sınıf içindir. Demir ve tunç cevherliler yani iştahsal parçası fazla olanlar için eğitim gerekmez. Devlet insanların bu yanlarını temele alıp herkese yaratısına uygun görev ve sorumluluk verirse doğru devlet olur. (Sönmez, 2008)

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

6 Yorum yapılmış...

 • 28 Ekim 2011 | Cevapla

  Daimiciliği mükemmel anlatmışsınız. ağzınıza sağlık.

 • 05 Aralık 2011 | Cevapla

  çok tşkler harika bir paylaşım olmuş. bu yazyıla, dünya eğitim sisteminin ideolojik temelini iyi yansıtmışsınız. diğer felsefik yaklaşımların uygulamasını hala göremiyorum.

 • 25 Mart 2012 | Cevapla

  makele süper

 • 23 Mayıs 2012 | Cevapla

  geleneksel eğitimin üzerine kurulduğu, günümüzde geçerliliğini yitirmiş bir eğitim akımı olduğunu düşünüyorum.

 • 30 Aralık 2014 | Cevapla

  gerçekten çok açıklayıcı anlatmışsınız,emeğinize sağlık.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...