EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Dilsiz Harita

Dilsiz Harita

Dilsiz harita, Türkiye ve dünya üzerinde akarsu, dağ, maden gibi coğrafi örnekleri göstermek üzere hazırlanmış, bir bölgenin dilsiz haritası olarak ifade edilen haritalardır. Coğrafya dersine ait bazı yer adlarını, maden veya sanayi bilgilerini ezberlemek oldukça zordur. Bunları bir arada görmek, bir kavram haritası gibi akılda kalıcı olmaktadır. Örneğin “Ege Bölgesi’nde hangi tarım ürünleri yetiştirilir?” sorusunun yanıtını, güzel hazırlanmış bir dilsiz harita yardımıyla kolayca verebilirsiniz. Bu oldukça akılda kalıcı olduğundan, buna benzer olarak “Akdeniz’de hangi madenler çıkarılmaktadır?” sorusunun yanıtı gibi birçok alanda genelleyerek öğrenmelerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İnsanların beş duyu organı içinde “görme” yoluyla öğrendiklerinin en fazla hatırlandığını unutmayın. Bu yöntem sizin KPSS, LYS, YGS  gibi sınavlara hazırlanırken oldukça işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken aşağıda verilen dilsiz haritaların çıktısını alarak, mutlaka “elle” doldurmanızdır. Dilsiz haritalar boş olarak verilmiştir. Çıktısını aldıktan sonra, şehir, bölge veya ülke bazında hazırlayacağınız dilsiz haritanın başlığını -örneğin “Karadeniz Bölgesi – Maden Haritası” şeklinde- belirleyin. Daha sonra dilsiz haritanın üzerinde, hangi şehirde hangi maden çıkıyorsanokta koyup “renkli kalemlerle” isimlerini yazarak gösterin. Ve sonra diğer dilsiz haritaya geçin.

DİLSİZ HARİTA SETİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN…

 

 

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...