EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Dönüt Çeşitleri (YENİ)

Dönüt Çeşitleri (YENİ)

Yönlendirici/Yöneltici Dönüt:  Bilişsel, duyusal ve psikomotor alanlardaki becerilerin hedeflerine ulaşmak için bireyi harekete geçiren bildirimlerdir.

Pekiştirici Dönüt: Yanlış ve eksik öğrenmelerin yerini doğru ve tam öğrenmeler alırken elde edilen dönütler öğrenme sürecinde doğru bilgi, beceri ve tutumları yeniden pekiştirir.

Güdüleyici Dönüt: Öğrenim sürecinden ve sonucundan alınan dönütler başlangıçta dersin hedeflerine ulaşmaya ve öğrenim görevini yapmaya güdülenmemiş öğrenciyi güdüleyebilir.

Tamamlayıcı Dönüt: Öğrenim sürecinin içeriği olan bilgi, beceri ve tutumlar, dersin hedeflerine ulaşmaya yetmediğinde, öğrenme sırasında alınan dönütler eksik olanları ortaya çıkararak, öğrenim sürecini tamamlamaya yardım eder.

Özendirici Dönüt: Öğrenmede başarı ödüldür`;başarısızlık ise cezadır. Öğrencinin başarılı olması, birçok gereksinimini, doyurmasına yardım eder; başarısız olmasıyla bunları doyurmasını engeller.

                                         Schimmet’e (1998) Göre Dönüt Çeşitleri

Teyit Edici Dönüt: Öğrenciye öğrenme sonuçları hakkında bilgi vermektir.

Düzeltici Dönüt: Teyit edici dönütle birlikte, yani öğrencinin öğrenme sonuçlarıyla birlikte doğru cevabın ne olduğunun da verildiği dönüttür.

Açıklayıcı Dönüt: Öğrenciye öğrenme sonuçlarıyla ilgili bilgi verildiği gibi, yanlış cevabın neden yanlış olduğu; doğru cevabın neden doğru olduğunun açıklanmasıdır.

Teşhis Edici Dönüt: Öğrencinin, yanlış cevabı düzeltmesi için neleri çalışması, nasıl çalışması gerektiğine ilişkin bilgiyi kapsar.

Genişletmeye Eklemlemeye Dönük Dönüt: Öğrencinin var olan bilgisini genişletmesini sağlamaya dönüktür. Öğrencini sahip olduğu bilgi ve yeni bilgi arasındaki ilişkiler kurmaya ve öğrencinin sahip olduğu şemayı genişletmeye yardım eder.

Bir Takım Kaynaklara Göre Dönüt Çeşitleri

Dışsal Dönüt: Bir etkinliğe ya da davranışa bir başkası tarafından verilen dönüt olup, eş zamanlı veya özetleyici olarak sınıflandırılabilir.

Eş Zamanlı Dönüt: öğrenme görevleri tamamlandığında verilen dönüttür.

Anında Dönüt: Birey özel bir öğrenme görevini tamamladıktan sonra derhal verilir.

Geciktirilmiş / Rötarlı Dönüt: Davranışın hemen ardından verilmez, ertelenir ve daha sonra verilir.

Kısmi Dönüt: Öğrencinin performansının yalnızca bir kısmına verilir.

Tam Dönüt: Öğrencinin tecrübe ettiği başarı veya hata derecesinin toplam bir ifadesini içerir.

Açık (Aleni) Dönüt: Kesindir, direktif şeklindedir ve çoğunlukla yanlış cevaplarla ilgili bilgi verirken kullanılır.

 Kısmen öğrenenden gizlidir ve büyük oranda belirsizdir. Kapalı (imalı) dönüt yalnızca öğrenene ne olduğu söylendiğinde veya gösterildiğinde anlaşılabilir.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

5 Yorum yapılmış...

 • 01 Temmuz 2011 | Cevapla

  Oguzhan hocam buyuksunuz.. Elinize saglik .. Butun calismalariniz harika..

 • 06 Temmuz 2011 | Cevapla

  elinize sağlık… çok teşekkürler hocam.

 • 16 Mart 2012 | Cevapla

  Merhabalar oğuzhan hocam.
  Ben dönüt türleriyle alakalı schimmet 1998 kaynağına herhangi bir veri tabanından ulaşamadım elinizde kaynak varsa veya link varsa yardımcı olabilirseniz memnun olurum..

 • 21 Ağustos 2016 | Cevapla

  Hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli. Çok teşekkür ederiz.

 • 06 Ocak 2018 | Cevapla

  oğuzhan hocam bir efsanesin bu kadar güzel anlatılabilir, eline sağlık çok sağol allah razi olsun sizden.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...