EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ALAN SINAVI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ALAN SINAVI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

———–

Değerli Sınıf Öğretmenliği adayları… Bildiğiniz gibi 2013′ün son gününde yapılan bir açıklama ile 2014 Alan Sınavına girecek branşlar arasına sizin branşınız da eklendi. Kaygınızın, endişenizin farkındayım. “Ne yapalım hocam, ne sorulacak?” mesajları ile mail kutum doldu, taştı. Bu nedenle bu yazıyı sizlerle paylaşmak da zaruriyet haline geldi. 2014 Sınıf öğretmenliği alan sınavı ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda cevaplamaya çalıştım.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ALAN SINAVINDA  HANGİ KONULARDAN SORU SORULACAK?

Türkçe öğretimi, ilk okuma ve yazma öğretimi, fen öğretimi, hayat bilgisi ve sosyal bilgiler öğretimi ile matematik öğretimi gibi ağırlıklı olarak 3. sınıf derslerinden soruların gelmesi olası görünüyor. Alan eğitimi bölümünde ise materyal tasarımı ve sınıf yönetimi uygulamaları mutlaka soru gelecek konular olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca birleştirilmiş sınıflarda eğitim üzerinde de durulabilir.

Bir diğer olasık da fizik – kimya – biyoloji gibi branşlardan da soru gelmesi. Adaylar her ne kadar ” biz bunları öğretmiyoruz ki?” deseler de diğer branşlardaki alan sınavlarında da pek çok branş, öğretmediği derslerden oluşan bir alan sınavına hazırlanmak zorunda kaldılar. Burada tek kriter “öğretecekleriniz” değil. Aynı zamanda üniversite öğretim programınızda yer alan tüm derslerden, yani “öğrendikleriniz” den de soru sorulması mümkün.

PEKİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ADAYLARI ALAN SINAVINA NASIL HAZIRLANMALI?

Öncelikle sakin olmalı. Alan sınavı kapsamının netleşmesini beklemeli. Zira bununla ilgili açıklama öyle umuyorum ki en kısa sürede ÖSYM tarafından yapılacak, örnek sorular yayınlanacaktır. Bu sürece kadar adayların genel kültür – genel yetenek ve eğitim bilimleri ile ilgili çalışmalarını motivasyonlarını bozmadan sürdürmeleri gerekir. Zira genel kültür – genel yetenek ve eğitim bilimlerinde yaptığınız çalışmalar alan sınavında da size katkı getirecektir. Özellikle öğretim yöntem ve teknikleri – materyal geliştirme ve sınıf yönetimi dikkate alınması gereken ve alan sınavında ağırlıkla soru gelmesi muhtemel derslerdir.

Sınavın içeriği açıklandıktan sonra ise genel kültür – genel yetenek ve eğitim bilimleri ile ilgili çalışmaların bir kısmını alan sınavı çalışmalarına kaydırarak dengeli bir biçimde tüm sınava hazırlanılmalıdır.

ALAN SINAVI VE SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Sınıf Öğretmenliği Alan Sınavı, diğer alan sınavına girecek branşlar gibi 13 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak ÖABT’ye girecek. Sınav başvuruları ise KPSS başvuruları ile birlikte 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu süreçte oguzhanhoca.com olarak sizleri bilgilendirmeye, örnek testler ve konu içerikleri yayınlamaya devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ SORULARI VE TESTLERİ İÇİN TIKLAYIN… (YENİ)

————–

Bu sayfada yer alan dokümanın her türlü telif hakkı www.oguzhanhoca.com ‘a aittir. Yayınlamak/paylaşmak isteyen mecralar bu sayfanın ya da sitemizin aktif linkini vererek dokümanları kamuoyu ile paylaşabilirler. Aksi hareket eden siteler / yayın kuruluşları her türlü hukuki sorumluluğu peşinen kabul etmiş sayılır.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

1 Yorum yapılmış...

  • 08 Şubat 2014 | Cevapla

    Merhaba Oguzhan hocam öabt’ye yaptiginiz yorumlar icin cok tesekkur ederim. Test icerigi umarim en kisa zamanda belli olur. Hoscakalin.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...