EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Ya da…

Ya da…

Eğitim Bilimleri sınavı geçtiğimiz Pazar günü tekrarlanarak 2010 yılı için macerasını tamamlamış oldu.

Evet, macera ifadesini özellikle kullandım. Çünkü bu yılki Eğitim Bilimleri Sınavı süreci macera-aksiyon-gerilim tarzında çekilmiş bir filmi andırıyordu adeta.

Yapımcılığını MEB’in, yönetmenliğini ise ÖSYM’nin üstlendiği bu filmin başrollerinde ise 120 sorunun 120 sini de doğru yapan tam 350 tane aktör ya da aktirist vardı. Sınav komisyonu en iyi yardımcı oyuncu ödülünü bu yıl kıl payı kaçırırken en iyi figürasyon ödülü ise her yıl olduğu gibi yine öğretmen adaylarınındı.

Film tıpkı Hollywood filmlerinde olduğu gibi 10 Temmuzda yavaş bir tempoyla başlarken ilerleyen anlarda özellikle sınav sonuçları açıklandıktan sonra aksiyonunu iyice artırdı. Filmin sonu ise başlangıcına göre biraz daha tempolu olarak yoğun güvenlik önlemleri altında 31 Ekim’de gerçekleşti.

Böylece 10 Temmuz’da başlayan sınav macerası 31 Ekim’de sona erdi. Sınava gelince derslerimde ve seminerlerimde hep belirtmiştim. Yeni sınav eskisinden (10 Temmuz’daki) daha zor olmayacak. Ya aynı zorluk düzeyinde, ya da daha kolay olacak diye. Hakikaten de öyleydi. Kimilerine göre aynı düzeyde iken sorular, kimilerine göre ise daha kolaydı. Zor olamazdı. Zira, ÖSYM bütün olup bitenin yanı sıra binlerce adayın ekstra tepkisini çekmeyi göze alamazdı. (“Al işte öbür sınavda iyi yapmıştım, bunda netim çok düştü.” tarzındaki serzenişleri kastediyorum.) Üstelik böylece önceki sınavda çok iyi net yapan bir adayın daha düşük net yapması halinde bu durumdan şikayetçi olması da söz konusu olamayacaktı.

Ayrıca sınavın daha zor olmamasının – hukuken bir faydası olur mu bilmem ama – kamuoyunda kopyacıların belirlenmesi açısından da önemi vardı. Zira daha zor olmayan bir sınavdan çok daha az net yapmanın sınava giren bir aday için mazereti olamaz.Biraz daha somut açıklayayım isterseniz: 10 Temmuzdaki sınavda 120 soruda 120 net yapan bir aday bu sınavda da 110 netin – hadi esneklikte tavan yapalım – 100 netin altına düşmemeliydi bence. Düştüyse ya sınav günü olağan üstü bir şey başına gelmiş olmalı ya da….

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...
» Etiketler:

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

1 Yorum yapılmış...

  • 20 Ocak 2011 | Cevapla

    Ağzınıza sağlık hocam.10 NUMARA yazı olmuş.Hislerimize tercüman olmuşsunuz diyebilirim…

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...