EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

2012 KPSS Yorumları

2012 KPSS Yorumları

Bilindiği gibi 2012 KPSS Lisans Mezunları, Öğretmen ve A Grubu Adaylar için bu hafta sonu gerçekleştirilecek.

Sınav gerçekleştikten hemen sonra ise sitemizde Oğuzhan Hoca tarafından analiz edilip yorumlanacaktır.

Siz de sınavdan sonra netlerinizi ve sınavla ilgili düşüncelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz. Böylece sınava giren adayların genel durumu ve sınavın havasını daha iyi görülebilecektir.

Sınava giren tüm öğretmen adaylara başarılar dileriz.

SINAV YORUMLARI…

Türkçe soruları sınava giren tüm öğrencilerin zorlandığı bir alan oldu. sınav sorularında dilbilgisi (gramer) sorularına oldukça fazla yer verilmiş ve soruların da zorluk düzeyi oldukça yüksekti. tam anlamıyla dilbilgisine hakim olabileceklerin yapabileceği bir sınav olmuş. Ayrıca türkçe sorularında sınava girenlerin ilk yorumları çok fazla zamanlarını aldığı yönünde. Yani kısaca bu seneki türkçe sorularında gramer başta olmak üzere cümle anlamına ve paragraf bilgisine dayanan sorularında güçlük düzeyleri fazlaydı.

Matematik soruları çok zor değildi  ve birçok kişinin  temel bilgilerini doğru kullanarak yapabileceği sorulardan oluşmuştu. Ancak zaman alıcıydı.

Tarih soruları genel itibariyle beklendiği gibiydi ve kolaydı. ancak birkaç soru ayırıcıydı. Özellikle atatürk döneminin son başbakanı kimdir? sorusu genel kültürü zayıf olanların yapmakta zorlanacağı  bir soru olmuştur. Diğer konularla ilgili sorular yine dağılım ve soru tipleri olarak kalıp sorulardan oluşmuştur.

Coğrafya sorularında bir-iki soru hariç bütün sorular orta düzey güçlükteydi. Ve yine sürpriz sayılabilecek soru yok gibiydi.

Vatandaşlık sorularına bakıldığında 4 sorunun temel hukuk kavramlarından geldiği, bunlardan kamu düzeni ve borçlarla ilgili sorular haricinde genelde kolay olduğunu görüyoruz. Yine yasama, yürütmeden bir iki tane soru geldiğini özellikle soruların cumhurbaşkanı ve bakanlar kuruluyla ilgili olduğunu görüyoruz. Güncel bilgilerden her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 soru gelmiş. ve soruların içeriğine baktığımızda 2012 nato zirvesinin yapıldığı ülkeyle (abd) dünya ekonomik forumunun haziranda bölgesel temalı olarak yapıldığı şehrin (istanbul) sorulduğunu yine türkiyenin kredi notunu durağana yunanistanınkini pozitife çeviren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun sorulduğu görüyoruz.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

5 Yorum yapılmış...

 • 07 Temmuz 2012 | Cevapla

  matamatik belirler diğer sorular kolayadı

 • 25 Temmuz 2012 | Cevapla

  arkadaşlar 80 net nasıl sizce. atanırmıyım?

 • 12 Ağustos 2012 | Cevapla

  meraba ben felsefe öğrt.mezunuyum 83.437 aldım atanma şansım nedir?

 • 25 Eylül 2012 | Cevapla

  ilk defa gırıyorum sınava 89 netım var ortalama kac puan alabılırım çok heyecnalıyım sızce atanabılırmıyım

 • 29 Eylül 2012 | Cevapla

  neden önlisans ve ortaöğretime sorulan sorulara hiçbir hocamız yorum yapmamış anlayamıyorum.bizleri yalnız bıraktınız.çok saçma sapan sorular vardı müfredatlarda olmayan sorular vardı ösym’nin istedği yerden soru sorma hakkını ona kim veriyor…

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...