EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

2014 KPSS’DE HANGİ SORULAR SORULACAK? AÇIKLIYORUZ!

2014 KPSS’DE HANGİ SORULAR SORULACAK? AÇIKLIYORUZ!

Değerli www.oguzhanhoca.com takipçileri… Bir eğitim yılını daha geride bırakırken, bir KPSS’ye daha sayılı günler kalmışken geleneksel olarak her yıl yaptığımız ve inanılmaz derecede KPSS ile paralellik gösteren ÇIKACAK SORULAR paylaşımımızı yapıyoruz.

(Paylaşım Oğuzhan ÜNAL’ın uzmanlığı olan Program Geliştirme – Materyal Geliştirme – Sınıf Yönetimi ve Öğretim yöntem ve Teknikleri dersleri ile ilgilidir.)

MATERYAL GELİŞTİRME:

1 Soru: Edgar Dale’nin Yaşantı Konisi (Bu konu dolaylı ya da direkt ÖABT Alan Eğitimi sorularında da karşınıza çıkabilir.)

1 Soru: Materyal Tasarım İlkeleri (Denge, Vurgu, Ritim, Derinlik, Çizgi, Şekil – Form ya da Zemin – Yazı Rengi İlişkisi)

1 Soru: Materyal Türleri (Çok büyük ihtimalle Bilgisayar Yazılımları)

1 Soru: Materyal Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Materyallerin Taşıması Gereken Özellikler)

Sürpriz Soru: Üçüncü Kural Tekniği ya da Bireysel – Gruba Dönük Olmalarına Göre Materyal Türleri

SINIF YÖNETİMİ:

1 Soru: Sınıf Kuralları

1 Soru: Sınıf Yönetim Modelleri

1 Soru: İstenmeyen Davranışların Engellenmesi

1 Soru: Sınıf Yönetiminde Öğretmen Tipleri

PROGRAM GELİŞTİRME:

1 Soru: Temel Kavramlar (Eğitim Türleri, Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri ya da Öğretim – Öğretme – Öğrenme kavramları ile ilgili)

1 Soru: İhtiyaç Belirleme Süreci

1 Soru: Hedeflerin Belirlenmesi (Bu konudan geçen yıl olduğu gibi, pek çok branşın ÖABT sınavında, Alan Eğitimi kısmında da sorular sorulacaktır.)

1 Soru: İçerik Belirleme (İlkeler ama daha büyük olasılıkla yaklaşımlardan) (Disiplinlerarası Yaklaşım özellikle ilk kez gerçekleştirilecek Sınıf Öğretmenliği ÖABT Testinde büyük olasılıkla sorulacaktır.)

1 Soru: Eğitim Durumu Değişkenleri (Pekiştireç, İpucu, Dönüt-Düzeltme, Etkin Katılım)

1 Soru: Değerlendirme Türleri

Not: 6 Soru olduğunun farkındayız. Ancak geçen yıl da program geliştirmeden 4 soru yerine 5 soru çıkmıştı. (Sınıf yönetimindeki Örtük Program sorusu) Bu yıl da bu sorulardan bir ya da ikisinin Sınıf Yönetimi, ÖYT, Öğretim Materyalleri ya da Ölçme Değerlendirme kapsamında çıkabilmesi mümkündür.

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ:

1 Soru: Genel Öğretim İlkeleri

1 Soru: Çoklu Zeka Kuramı

1 Soru: Aktif Öğrenme (Aktif Öğrenme Teknikleri özellikle Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Fen ve Teknoloji Öğretmenliği ÖABT sınavlarının Alan Eğitimi bölümünde sorulabilir.)

1 Soru: İşbirlikli Öğrenme (İşbirlikli Öğrenme Teknikleri Sınıf Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Fen ve Teknoloji Öğretmenliği ÖABT sınavlarının Alan Eğitimi bölümünde sorulabilir.)

1 Soru: Basamaklı Öğretim ya da Anlamlı Öğrenme

1 Soru: Yapılandırmacılık (Özellikle 5E Modelinin, Fen ve Teknoloji ÖABT Sınavının Alan Eğitimi bölümünde sorulma olasılığı yüksektir.)

1 Soru: Buluş Stratejisi

1 Soru: Araştırma – İnceleme Stratejisi

1 Soru: Probleme Dayalı Öğrenme – Proje Tabanlı Öğrenme

1 Soru: Örnek Olay – Problem Çözme İlişkisi

1 Soru: Tartışma Teknikleri

1 Soru: Gösterip Yaptırma ya da Rol Oynama /Drama

1 Soru: Beyin Fırtınası ya da Benzetim

1 Soru: Altı Şapka (Bir ihtimal Altı Ayakkabı olabilir.)

1 Soru: Kavram Öğretimi (Kavram Haritası, Zihin Haritası ya da Bilgi Haritası)

1 Soru: Kolb’un Öğrenme Stilleri ya da Düşünme Biçimleri

Bu sayfada yer alan yazıların her türlü telif hakkı Oğuzhan Ünal’a aittir. Yayınlamak/paylaşmak isteyen mecralar aktif link vererek dokümanları kamuoyu ile paylaşabilirler. (TİCARİ AMAÇLI- ÜCRETLİ ÜYELİK SUNAN SİTELER TARAFINDAN YAYINLANMASI / KULLANILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR.) Aksi hareket eden siteler / yayın kuruluşları her türlü hukuki sorumluluğu peşinen kabul etmiş sayılır.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...