EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Alan Sınavı Cephesinde Neler Olup Bitiyor?

Alan Sınavı Cephesinde Neler Olup Bitiyor?

Bugünlerde telefondan, facebook mesajlarından, ve yüz yüze görüştüğüm pek çok adaydan hep  aynı soruyu duyuyorum: Hocam alan sınavı kesinleşmiş. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Öncelikle şunu hemen söyleyeyim: Benim 1 – 1.5 ay önce derslerimde kursiyer arkadaşlarıma söylediğim ve web sitemde yayınladığım alan sınavıyla ilgili bilgilerin benzerleri , birkaç gündür yoğun bir şekilde internette yayınlanıyor. Üstelik bakanlığın resmi açıklama yaptığı yönünde bir söylenti de var ortalıkta.

İlk olarak bakanlığın henüz resmi bir açıklama yapmadığını söylemek isterim. İkincisi flaş flaş şeklinde yansıyan açıklamalar yeni değil, bizim 1.5 ay öncesinden bildiğimiz ve paylaştığımız duyumlar…

Kişisel fikrim ve aldığımız duyumlara dayalı olarak alan sınavıyla ilgili paylaşmak istediklerime gelince…

  • Milli eğitim bakanımız bu sınavın yapılması konusunda ısrarcı. Ve alan sınavı öyle ya da böyle 2013 yılında yapılacak.
  • Tarih olarak ise KPSS GK-GY ve EB sınavının ertesi günü ya da bir hafta sonrası yapılması da çok büyük ihtimal.
  • Hangi branşlarda sınav yapılacağı da hemen hemen belli: Fizik, Kimya,Biyoloji,Matematik, İlköğretim Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, Felsefe Grubu, İngilizce, Fransızca, Almanca, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi…
  • Sınavın yapısının ise branşın öğretim programı ve branşın özel öğretim yöntemlerinden oluşacağını düşünmekteyim.

Sınavlar hususunda başı çok ağrıyan ve tepkilerin odağı olan ÖSYM’nin ilk alan sınavı için çok da zor olmayan sorular hazırladığı/hazırlayacağı tahmin ediliyor. Özellikle ilk alan sınavının en az hasar ve tepkiyle atlatılması ve alan sınavı sürecine sağlıklı bir geçiş için bu durum kaçınılmaz gözüküyor.

Peki ne zaman yapılacak bu alan sınavıyla ilgili resmi açıklamalar?

ÖSYM’de hummalı bir çalışma halen devam ediyor. Ancak ÖSYM sınav yönetmeliği gereği;  ÖSYM’nin yapacağı herhangi bir sınavla ilgili usül ve esasları , sınavın uygulanmasından en az 6 ay önce belirlenmiş olması gerekiyor. Bu nedenle de alan sınavı ile ilgili resmi ve net açıklamanın bu ay sonuna kadar yapılmasını bekliyoruz.

Ve KPSS adaylarına son bir uyarı:

Alan sınavı aynı alandan adayların katılacağı ve yarışacağı bir sınav… Ve ilk yıl, sınavın çok da zor olmayacağını düşünürsek, sınavın ortalaması epey yüksek olacak. Bu nedenledir ki adaylar için asıl belirleyici olan hala eğitim bilimleri… İşte bu yüzden de adayların alan sınavıyla ilgili söylentilerle canlarını sıkmaları yerine şimdi bütün güçleri ile eğitim bilimleri ve g.kültür-g.yeteneğe ağırlık vermelerini, resmi açıklamadan sonra da bizlerin tavsiyeleri doğrultusunda alan sınavıyla ilgili hazırlıklarını gerçekleştirmelerini öneriyoruz.

Oğuzhan ÜNAL

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...