EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Eğitimde Yeni Dönem: Denetimsiz Dershane

Eğitimde Yeni Dönem: Denetimsiz Dershane

Dershanelerin kapatılması ile ilgili süreçte sona gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve yönetmeliğinde yapacağı değişikliklerle 1 Ocak’tan itibaren “sınavlara yönelik öğrenci yetiştiren” kurumlar için yeni bir dönem başlayacak.

MEB Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle “dershane” kavramı milli eğitim sistemi içerisinden çıkarılacak.

Yeni düzenlemeye göre bundan sonra “dershane” adıyla herhangi bir kurum açılamayacak; ancak başka bir isimle kurulacak “okula yardımcı” kuruluşlara da engel olunamayacak. Yeni açılacak merkezler yalnızca MEB denetimi dışında kalacak. Buna göre artık bir özel öğretim merkezi açmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmak ve Valilikten onay almak gerekmeyecek.

Tabela Zorunluğu Yok
Kurum sahibi, işletmeyi kapatma kararı aldığında personele ya da öğrencilere bildirimde bulunmak zorunda olmayacak. Kurum, el değiştirirken, başka bir yere nakledilirken veya öğretim programı ilavesi yaparken valilik iznine tabi tutulmayacak.İstemeyen kurumlar tabela kullanmayabilecek. Yani merkezin adı, nereye bağlı olduğu bilgilerinin bir levhada açıkça gösterilmesi gerekmeyecek.

Kitaplara Onay Yok
Açılacak merkezler her yıl ağustosta, milli eğitim müdürlüğüne “yıl sonu raporu” göndermek zorunda olmayacak. Hazırlanan ders çizelgeleri ve öğretim programları artık il milli eğitim müdürlükleri tarafından; okutulacak  ders kitapları ise MEB tarafından onaylanmayacak.

Öğretmene Denetim Yok
Dershanelerde ilk defa görev alan öğretmenlere valilik ya da kaymakamlık tarafından izin verilmesi gerekmeyecek. Öğretmenin mesleki yeterlilikleri konusunda denetim yapılamayacak. Öğretmenlerin çalışma izin onayları olmayacağı için izinlerde belirtilen derslerin dışındaki alanlarda derslere girmesine de engel olunamayacak.

Şikâyet Mercii Yok
MEB denetimi kaldırılınca kurumlarda karma eğitim yapılması şartı da ortadan kalkacak. Öğrenci ücretlerinin tespiti, ilanı ve tahsil edilmesi konusunda, alınan ücretlerin ilan edilen miktarlara uygun olup olmadığı denetlenmeyecek.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

3 Yorum yapılmış...

  • 24 Ekim 2013 | Cevapla

    peki tevhid i tedrisat kanunu ne olacak? eğitim, milli eğitim bakanlığı denetiminde olmalıdır şartı var. Bu kanun anayasa ile korunan kanunlardan.

  • 01 Kasım 2013 | Cevapla

    bu eğitim nereye gidiyor inanın bilmiyorum…

  • 03 Kasım 2013 | Cevapla

    amaç nedir?anlamış değilim

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...