EN GÜNCEL, EN DOĞRU HABERLERİ
TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Thorndike’ın Hayat Hikayesi

Thorndike’ın Hayat Hikayesi

Otomobil kullanmayı asla öğrenememiş olan Thorndike hayvan psikolojisinin gelişim surecindeki en önemli araştırmacılardan birisidir.

Thorndike gözlenebilir davranışlar üzerinde odaklanan nesnel ve mekanik bir öğrenme teorisi tasarlıyordu. Psikolojinin zihin elemanları veya bilinçli deneyimleri değil, davranışları araştırması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle Thorndike işlevselciler tarafından başlatılan ve daha fazla nesnelleşmeye yönelik eğilimi destekledi ve öğrenmeyi öznel fikirler açısından değil, uyarıcı ve tepki arasındaki somut bağ açısından yorumladı. Bununla birlikte Thorndike’ın sisteminde hala zihinsel süreçlerden ve bilinçten bir parça söz ediliyordu.

Thorndike ve Pavlov’un çalışmaları eşzamanlı yapılmış, birbirinden bağımsız keşiflere bir başka örnektir. Thorndike’ın etki yasası (law of effect) 1898 yılında Pavlov’ un ona çok benzeyen pekiştirme yasası ise (law of reinforcement) 1902 yılında geliştirildi.

Eğitiminin tümünü ABD’de yapmış ilk psikologlardandır. Lisans eğitimini tamamlamak için Almanya’ya gitme zorunluluğunun ortadan kalkmasının, psikolojinin resmen kuruluşundan sadece 20 yıl sonra olduğuna dikkat edilmelidir. Thorndike’ın psikolojiye ilgisi, Wesleyan Üniversitesi’nde öğrenci iken William James’in İlkeler’ini okumasıyla başlamıştı (pek çokları gibi)- Daha sonra James’in gözetimi altında hayvan öğrenmesi araştırmalarına başladığı Harvard’da okumuş, burada Morgan tarafından verilen konferanslar onun açık esin kaynağı olmuştur. Thorndike’ın başlangıç araştırmaları civcivlerle yapılmıştı.

Thorndike civcivlerini, sonlarına kitaplar yerleştirilmiş labirentlerin içinden koşacak şekilde eğitmişti. Thorndike’ın civcivlerini koyacak bir oda bulmakta ne kadar güçlük çektiğine dair hikayeler anlatılır. Bir seferinde ev sahibesi Thorndike’ın civcivleri banyoda büyütme fikrine sıcak bakmayınca yardım istemek için James’e gitti James de ne laboratuarda ne de müzede civcivlere bir yer bulamamış, bu nedenle Thorndike’ı ve civcivlerini evinin bodrum katına almıştı, bu durum en çok James’in çocuklarını mutlu etti.

Kişisel sebeplerden ötürü Thorndike Harvard’daki eğitimini tamamlamadı. Genç bir kadının onun sevgisine karşılık vermediğine inanmıştı ve bu yüzden Boston’dan uzaklaşmak için Columbia’da Cattell’e başvurdu. Bu gerçekte onun yapmak istediği şey değildi, olsa olsa “bir gençlik ümitsizliğinden ve hissettiği yoğun hayal kırıklığından bir kaçış” idi. Thorndike daha sonra sözü edilen bu kadınla evlendi.

Cattell tarafından teklif edilen bir üniversite bursu ile en iyi eğitilmiş iki civcivini de yanına alarak New York’a gitti. Hayvan araştırmalarına Columbia’da devam etti. Kedi ve köpeklerle çalışırken kendi dizaynı olan deney kutularını kullandı. 1898 yılında doktora derecesini aldı. “Hayvan Zekası: Hayvanlardaki Çağrışım Sürecinin Deneysel Bir Araştırması” başlıklı tezi daha sonra civcivlerde, balıklarda ve maymunlarda çağrışımlı öğrenme araştırmalarıyla beraber yayınlandı.

Thorndike’ın oldukça hırslı ve rekabetçi bir kişiliği vardı. Mezuniyet sırasında nişanlısına şunları yazmıştı: “beş sene içerisinde psikolojinin en üst noktasına çıkmaya, on yıldan fazla öğretmeye ve daha sonra bu işten ayrılmaya karar verdim.”

Thorndike Columbia’daki Teachers Yüksekokulu psikoloji bölümünde eğitmen oldu (1899) ve kariyerinin geri kalan bölümünde orada kaldı. Cattell’in önerisi ile hayvan araştırmaları tekniklerini çocuklara ve gençlere uyguladı, daha sonra insan deneklerle daha fazla araştırma yaptı. Bu aşamadan sonra mesleki kariyerinin büyük bölümünü insan öğrenmesi, eğitim ve zihinsel testler alanlarında geçirdi. Thorndike zihinsel testler alanının lideri olarak düşünülür. Thorndike ayrıca oldukça başarılı birkaç ders kitabı yazdı ve psikolojinin en üst noktasına ulaştı. 1912 yılında Amerikan Psikoloji Derneği’ne başkan seçildi. Oldukça varlıklı biri oldu ki, kendi alanında yaptığı çalışmalar sonucu bunu başarabilen ilk psikologdur (özellikle de ders kitaplarından ve zihinsel testlerinden aldığı telif ücreti oldukça yüksekti). 1924 yılında yıllık geliri 70.000$ civarındaydı ki, bu rakam o dönem için çok büyük para idi.

Thorndike’ın Columbia’daki 50 yılı oldukça üretkendi. Bibliyografyasında pek çoğu oldukça uzun olan kitaplar ve monografiler dahil olmak üzere 507 eser vardır. 1939 yılında emekli oldu fakat on yıl sonraki ölümüne dek aktif olarak çalışmayı sürdürdü.

AÇI BURSLULUK SINAVINA ÜCRETSİZ OLARAK BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN...

Admin kimdir?

Oğuzhan Ünal; sıcak bir mayıs sabahı merhaba dedi dünyaya, ailesinin 3. ve sonuncu çocuğu olarak. İlkokul eğitimini D.Ç 50. yıl ve Mimar Sinan İlköğretim okullarında gerçekleştirdikten sonra ortaokul eğitimini Merkez Atatürk İlköğretim okulunda okul ikincisi olarak bitirdi. Ortaokul sonunda gerçekleştirilen fen liseleri sınavında Erzurum Fen Lisesini kazandı.

Tepki verin!

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi girin sitemize yeni eklenen içerikten haberdar olun...